reklama

Transakcie podnikateľských subjektov s pohľadávkami

Netradičné pohľadávky, pohľadávky zo zmeniek, započítané pohľadávky, postúpené pohľadávky, vklady pohľadávok, kapitalizácia pohľadávok, alokácia pohľadávok, sprostredkovanie predaja pohľadávok, obstaranie inkasa, odpis pohľadávok

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri ekonomickej činnosti rôznych subjektov vznikajú okrem bežných pohľadávok aj netradičné druhy pohľadávok a transakcie s nimi. Medzi netradičné pohľadávky možno zaradiť pohľadávky zo zmeniek, započítané pohľadávky, postúpené pohľadávky, vklady pohľadávok do obchodných spoločností a ich kapitalizácia. (bližšie: http://ebook.ecoletra.com/stanovenie-hodnoty-ii-stanovenie-hodnoty-poh%C4%BEad%C3%A1vok). Medzi základné činnosti súvisiace s pohľadávkami patria hlavne alokácia pohľadávok, sprostredkovanie predaja pohľadávok, obstaranie inkasa, odpis pohľadávok a vymáhanie pohľadávok. V nasledujúcom texte si zhrnieme význam a použitie niektorých transakcií v praxi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kapitalizácia pohľadávok – Obchodný zákonník definuje základné imanie ako súhrn peňažných a nepeňažných vkladov všetkých spoločníkov do spoločnosti. (Pri družstvách ako súhrn členských vkladov, na ktorých splatenie sa zaviazali členovia družstva). Základné imanie sa povinne vytvára v spoločnosti s ručením obmedzeným, v akciovej spoločnosti a v družstve, pričom jeho výška sa zapisuje do obchodného registra. Kapitalizácia pohľadávky je pojem, ktorým sa označuje proces premeny pohľadávky na kapitálovú účasť v obchodnej spoločnosti.

Nepeňažný vklad pohľadávky – Obchodný zákonník teda pripúšťa aj iné ako peňažné vyjadrenie vkladu. Podiel nepeňažného a peňažného vkladu môže byť osobitne upravený spoločenskou zmluvou alebo stanovami jednotlivých typov spoločností ak to nevylučuje obchodný zákonník. Pri nepeňažnom vklade môže byť akceptovaná len hodnota oceniteľná peniazmi, ktorú môže spoločnosť hospodársky využiť. Najčastejšími druhmi nepeňažného vkladu sú: pohľadávky, nehnuteľný majetok, hnuteľný majetok, prípadne aj nehmotný majetok (licencie, know–how, autorské práva a pod.). Pohľadávky pri zápise do obchodného registra (ako forma nepeňažného vkladu) musia mať stanovenú hodnotu na základe znaleckého posudku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kapitalizácia pohľadávok cez kapitálové fondy – kapitalizácia pohľadávky nemusí predstavovať len vklad do základného imania spoločnosti. V poslednej dobre sa často stáva, že spoločník, alebo akcionár majúci pohľadávku voči spoločnosti ju vloží ako nepeňažný vklad do kapitálových fondov spoločnosti ( účet 413 – Ostatné kapitálové fondy). Z pohľadu spoločnosti ide v podstate o kapitalizáciu záväzku. Vklad do ostatných kapitálových fondov je vklad dobrovoľný. V tom zmysle dobrovoľný, že v Obchodnom zákonníku nie je upravený ako povinný, resp. v Obchodnom zákonníku nie je upravený vôbec, je nad rámec Obchodného zákonníka. Je to vklad, ktorý nie je vkladom do základného imania a nepredstavuje ani emisné ážio, ani zákonný rezervný fond.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alokácia pohľadávok (Obchodný úver)– pod alokáciou (riadením) pohľadávok sa rozumie optimálne usmerňovanie pohľadávok v ich objeme, vývoji , štruktúre, rentabilite, dobe splatnosti, likvidite, výbere odberateľov z pohľadu rizika spojeného s pohľadávkami a podobne. Základnou úlohou manažmentu pohľadávok je určiť optimálnu sumu prevádzkového kapitálu, ktorá á byť viazaná v podnikových pohľadávkach. Výška objemu pohľadávok by mala byť dostatočná na to, aby podnik ponúkol odberateľom platobné podmienky, ktoré mu zabezpečia zachovanie a rast objemu predajov. Príliš vysoký objem pohľadávok má však negatívne dôsledky, pretože spomaľuje obrat podnikového kapitálu a tým znižuje rentabilitu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poskytovanie obchodného úveru odberateľom– poskytovanie obchodného úveru svojim odberateľom predstavuje pre podnik určitú konkurenčnú výhodu, ktorej prínosom by malo byť získanie ďalších zákazníkov a zvýšenie obratu. Podnik môže svojim odberateľom poskytovať v rámci platobných podmienok aj zľavy z ceny (skonto), ak odberateľ zaplatí pohľadávku v skrátenej lehote. K ďalším nástrojom podobného charakteru patria rôzne bonusy, rabaty a predlžené doby splatnosti. Poskytnutie zľavy by malo prispieť k priemernej skráteniu doby inkasa pohľadávok.

Zľavy a skontá pohľadávokskonto je zrážka z ceny pohľadávky už pri platbe. Je to spôsob, ako podporiť včasnú úhradu od odberateľa. Odberateľ takto získava zľavu, keď zaplatí hneď v hotovosti alebo ešte pred dohodnutou lehotou. Skonto sa dohaduje už pri fakturácii. Dodávateľ takto získa rýchlejšie peňažné prostriedky, ktoré môže ďalej využiť v podnikaní. Skonto je teda zľava na základe platby.

Postúpenie pohľadávok (cesia) – postúpenie pohľadávky predstavuje prevod pohľadávky veriteľom (cedentom, postupcom) na inú osobu (cesionára, postupníka), ktorá na základe postúpenia nadobúda právo veriteľa. Dlžníka v tomto procese nazývame cesusom. Pohľadávku možno postúpiť len písomnou formou. Problém s obtiažnym vymáhaním pohľadávky je možné riešiť jej zmluvným postúpením inej osobe - postupníkovi - s cieľom získania v pohľadávke viazaných peňazí v čo najkratšom dobe. K postúpenie pohľadávky nie je potrebný súhlas dlžníka, iba ho o postúpení pôvodné veriteľ (postupca) uvedomí alebo nový veriteľ (postupník) preukáže, že postúpenie došlo. Postúpením nenadobúda postupník iba pohľadávku, ale aj jej príslušenstvo a práva s pohľadávkou spojené.

Faktoring (odkúpenie krátkodobých pohľadávok) – faktoring možno definovať ako zmluvne dohodnuté odkúpenie krátkodobých pohľadávok, ktoré vznikajú na základe poskytnutého nezaisteného dodávateľského úveru veriteľom (výrobcom, dodávateľom služieb, distribútorom) odberateľovi so splatnosťou obyčajne nie viac ako 180 dní. Zjednodušená definícia faktoringu hovorí, že ide o financovanie krátkodobých pohľadávok. Faktoringová spoločnosť (faktor) odkupuje krátkodobé pohľadávky z iniciatívy majiteľa pohľadávky (veriteľa), t.j. je ochotná a schopná financovať pohľadávky vznikajúce z dodávok tovaru či poskytnutia služieb ba otvorený úver bez akéhokoľvek bankového istenia veriteľa.

Forfaiting – je zmluvne dohodnuté jednorazové alebo priebežné odkúpenie dlhodobých pohľadávok. V praxi to znamená osobitnú formu financovania zahraničného obchodu bankovým úverom, pričom banka odkupuje od vývozcu dlhodobé pohľadávky, resp. cenné papiere znejúce na tovar a za túto službu si zráža diskont. Zvyčajne ide o vývoznú pohľadávku, za ktorej zmenku sa zaručí významná banka v krajine splatnosti tejto zmenky. Podstatou forfaitingu je odkupovanie dlhodobých pohľadávok (alebo po lehote splatnosti), ktoré sú nejakým spôsobom zabezpečené (zmenkou, bankovou zárukou, akreditívom a pod.). Podstatou finančného forfaitingu je vystavenie vlastnej zmenky (zabezpečenej zárukou, ktorú je ochotný forfaitér akceptovať) tuzemským záujemcom o úver. Forfaitér na základe toho poskytne záujemcovi finančné prostriedky vo výške vystavenej zmenky zníženej o diskont.

Započítanie pohľadávok – započítanie (kompenzácia) je zánik vzájomne sa kryjucich pohľadávok patriacich vzájomne veriteľovi a dlžníkovi, ktorých plnenie je rovnakého druhu (najčastejšie peniaze), ak niektorý z účastníkov i bez súhlasu, prípadne i proti vôli druhého účastníka urobí prejav smerujúci k započítaniu alebo ak medzi účastníkmi dôjde k dohode o započítaní takýchto pohľadávok. Započítanie je forma bezhotovostného vyrovnania, ktoré sa nevykonáva skutočným plnením, ale odpočítaním vzájomných pohľadávok veriteľa a dlžníka.

Odpis pohľadávok - pod odpisom pohľadávky sa rozumie priame zníženie hodnoty pohľadávky, tým spôsobom, že sa časť alebo celá suma pohľadávky odpíše do nákladov. Odpis pohľadávky do nákladov je zásadne nevratný, preto túto odpísanú pohľadávku už na majetkovom účte nemožno obnoviť. Odpis pohľadávky však neznamená z právneho hľadiska vzdanie sa majetkového práva k pohľadávke. V praxi sa pohľadávka niekedy aj po jej internom účtovnom odpísaní ďalej právne voči dlžníkovi vymáha, ak sú k dispozícii procesne dostupné právne prostriedky. Evidencia účtovne odpísanej pohľadávky sa môže zabezpečiť mimo účtovne, napr. v podsúvahovej evidencii alebo v operatívnej evidencii.

Anna Harumová

Anna Harumová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Dlhodobo pôsobím ako vysokoškolský učiteľ na Ekonomickej univerzite v Bratislave (20 rokov). Okrem ekonomickej teórie v oblasti manažmentu, financií, účtovníctva a daní na škole je mojou prioritou aj jej uplatňovanie v praxi. Roky som pôsobila v praxi ako audítor, certifikovaný účtovník a znalec. V súčasnosti sa v praxi venujem hlavne ekonomickej znaleckej činnosti a ekonomickému poradenstvu. Ako ekonóm v praxi spolupracujem s významnými spoločnosťami na Slovensku a tiež so zahraničím v oblasti vedeckého výskumu a znalectva. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu