Podnikatelia by mali vedieť, čo nám signalizuje záporné vlastné imanie

Autor: Anna Harumová | 27.6.2015 o 0:00 | (upravené 27.6.2015 o 18:44) Karma článku: 8,54 | Prečítané:  4141x

Ako ekonomický znalec pôsobiaci v praxi sa čoraz viac stretávam s vypracovaním znaleckých posudkov v súvislosti s trestným stíhaním podnikateľov. Veľmi často je to aj z dôvodu úpadku ich spoločnosti s následným trestným stíhaním.

Ak je spoločnosť v úpadku často sa k tomu v praxi vyskytne trestné stíhanie konateľov za poškodzovanie veriteľa (§239 TZ) a zvýhodňovanie veriteľa (§ 240 TZ). Veritelia spoločnosti v úpadku majú záujem dosiahnuť úhradu svojich pohľadávok a využívajú na to všetky dostupné prostriedky, vrátane podania trestného oznámenia na konateľa spoločnosti.   

Každý ekonóm, ktorý dostane do rúk hlavné reporty spoločnosti – výkazy účtovnej závierky sa v prvom rade pozrie na výšku vykázaného vlastného imania, ktoré nám hovorí o spoločnosti oveľa viac ako vykázaný výsledok hospodárenia za bežné obdobie. Záporné hodnoty vlastného imania sú negatívnym signálom a znamenajú, že záväzky spoločnosti presahujú celkovú výšku jeho majetku. V praxi to znamená, že podnik už minul celé vlastné imanie a preto dlhuje viac, ako vlastní. Finančná kríza je najhlbšou krízou, ktorá môže v podniku nastať a často vedie k úpadku podniku a taktiež znižuje hodnotu spoločnosti.

V praxi je veľa konateľov spoločnosti, ktorí zápornému vlastnému imaniu neprikladajú žiadnu váhu. Mám aj také skúsenosti, s niektorými konateľmi, že ak som ich na to upozornila, tak povedali, že je to len číslo na papieri (takto sa chovajú hlavne dlžníci). Ako na tom spoločnosť je, skúmajú okrem investorov aj veritelia spoločnosti, ktorí chcú vedieť aká je vymožiteľnosť ich pohľadávok. Mnohí však nevedia o tom, že túto skutočnosť si možno zistiť na internete v registri účtovných závierok, kde hodnotu vlastného imania nájdeme priamo vyčíslenú v súvahe.

Záporné vlastné imanie signalizuje konateľovi, že spoločnosť je v úpadku. Úpadok je upravený v zákone o konkurze a reštrukturalizácii (§3, zákona 7/2005). Podľa toho je dlžník v úpadku, ak je platobne neschopný alebo predlžený.

Predlžený je ten, kto je povinný viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve (431/2002), má viac ako jedného veriteľa a hodnota jeho záväzkov presahuje hodnotu jeho majetku (má záporné vlastné imanie).

Platobne neschopný je ten, kto nie je schopný plniť 30 dní po lehote splatnosti aspoň dva peňažné záväzky viac ako jednému veriteľovi

Novela Obchodného zákonníka zavádza od 1.1.2016 pojem „spoločnosť v kríze“. Spoločnosť je v kríze vtedy, ak je v úpadku alebo jej úpadok hrozí. Pritom spoločnosti hrozí úpadok, ak pomer vlastného imania a záväzkov je menej ako 8 ku 100 (§67a). Znamená to, že ak dáme do pomeru výšku vlastného imania a záväzkov a dostaneme hodnotu menšiu ako 0,08, tak spoločnosti hrozí úpadok (hodnota vlastného imania / hodnota záväzkov < 0,08). Pritom povinnosťou štatutárneho orgánu spoločnosti (§ 67b), ktorý zistil alebo mohol zistiť, že spoločnosť je v kríze, je urobiť všetko, na jej prekonanie.

Na základe uvedených skutočností je namieste odporúčanie pre konateľov spoločností, aby sa zaujímali aj o niektoré ekonomické ukazovatele, medzi ktoré určite patrí aj vlastné imanie. Toto odporúčanie sa týka hlavne menších spoločností, ktoré často majú vedené účtovníctvo externou formou a nemajú vlastných ekonómov. Zanedbanie povinností, o ktorých som písala, im môže spôsobiť nepríjemnosti uvedené v prvom odseku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?