Nevyhnutnosť zlepšenia podnikateľského prostredia na Slovensku

Autor: Anna Harumová | 26.6.2015 o 12:56 | Karma článku: 3,26 | Prečítané:  376x

Veľkým problémom pre podnikateľov je, že kvalita podnikateľského prostredia na Slovensku vykazuje neustále sa zhoršujúcu tendenciu.

Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) v 1. štvrťroku 2015 je 59,8 bodu a oproti predchádzajúcemu kvartálu klesla o 2,21 %. Podnikatelia pociťujú nedôsledné uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, vymožiteľnosť práva je dlhodobo na veľmi nízkej úrovni. Zákony viac chránia dlžníkov ako veriteľov a dovoľujú podnikanie niektorých zahraničných podvodníkov, ktorí sú aj po páchaní ekonomickej trestnej činnosti nedosiahnuteľní.  

Súčasná vládna garnitúra sa snaží získať čo najviac peňazí do štátneho rozpočtu, preto prijíma mnoho opatrení, ktoré sú síce zamerané hlavne na podnikateľov zneužívajúcich a obchádzajúcich stanovené pravidlá, ale tieto opatrenia postihujú aj poctivých podnikateľov.

Práve tých, ktorí majú nezastupiteľnú úlohu predovšetkým v oblasti tvorby pracovných miest a regionálneho rozvoja.

Na jednej strane sú tu malí a strední domáci podnikatelia, ktorí sú už tak zošnurovaní predpismi, že nedokážu ani dýchať a na druhej strane máme nadnárodné spoločnosti, ktoré požívajú viaceré úľavy a svoje zisky veselo vyvážajú za naše hranice. Nehovoriac o schránkových firmách, cez ktoré sa tento štát okráda vo veľkom.

Uvedený stav podnikateľského prostredia a vôbec podmienok na slušný život spôsobuje, že ľudia sú už unavení z politiky a veľa z nich sa vôbec nezaujíma o volebné vízie politických strán a ich programov, čo sa dá úplne chápať. Bohužiaľ, nastavený systém nedovoľuje dosiahnuť pozitívne zmeny inak ako prostredníctvom parlamentu a teda zmeny platných zákonov. Tieto zmeny je však potrebné vykonať dôsledne a s dlhodobou platnosťou, pretože práve časté zmeny pravidiel veľmi negatívne pôsobia na podnikateľské prostredie.

Za pozitívny prístup k zmenám nielen v oblasti podnikateľského prostredia považujem vízie strany SIEŤ. V boji proti korupcii strana navrhuje hmotnú zodpovednosť politikov a zákon proti schránkových firmám. Praktickú pomoc rodinám chce realizovať prostredníctvom rodičovského konta, garantovaním miesta v škôlke a zvýšením daňového bonusu u pracujúcich rodičov. Snaha o vyrovnávanie regionálnych rozdielov má byť podporená vytvorením regionálnych ekonomických zón a podporou cestovného ruchu. Podporu domácich podnikateľov vidí strana v troch bodoch (viac na http://siet.sk/vizia/):

- jedna platba pre živnostníkov s obratom do 20 tisíc Eur

- jeden meter vo vzťahu daňovník a štát

- jeden dátum platnosti pre zmeny pravidiel podnikania

Realizáciou uvedených vízií sa určite zlepší podnikateľské prostredie a vôbec bežný život ľudí. Postupne by sa malo pracovať aj na ďalších zmenách negatívne ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie ako sú napr. licenčné dane (niekedy tzv. daň zo straty). Je zaujímavé, že takáto daň bola zavedená práve v čase krízy, kedy vzniká problém s podnikaním mnohým podnikom. Veľkou záťažou je aj povinná evidencia a preukazovanie transferového oceňovania, ktoré sa zaviedlo aj na vzťahy medzi slovenskými podnikateľmi. Toto vidím ako problematické u menších firiem, ktoré sú zaťažené novou administratívou, analýzou a dokladovaním nezávislých cien. Novela zákona o DPH (odvod DPH až po zaplatení) je opatrenie, ktoré určite v súčasnosti pomôže podnikateľom, ale z dlhodobého hľadiska je to deformácia daňového systému, ktorá sa len snaží napraviť to, čo nezdravé podnikateľské prostredie pokazilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?